implant dis fiyatlari
Eğitimde Bilişim Teknolojileri            

Çocuklar İçin İşletim Sistemi [Edubuntu]

Çocuklar İçin İşletim Sistemi [Edubuntu]

 

Teknoloji bilgisi ve yazılım alanında halen çoğu ülkelerden geri kalmış bir ülkeyiz. Üretmekten daha çok tüketmeye alışkın olduğumuz için teknoloji ve yazılı alanında dünyadaki ülkelere göre baya geride kalmışız. Ülkemizdeki eğitim sistemi ve okullarımızdaki müfredatlardan kaynaklı sebeplerden dolayı tüketici modundan üretici moduna geçemiyoruz. Son zamanlarda bunun bilincine varılarak olumlu adımlar atılsada halen bilişim teknoloji derslerine fazla önem verilmemektedir. Kalıplaşmış microsoft programların eğitiminden halen kurtulmuş değiliz.

Bir çok alanda olumlu adımlar atılmasına rağmen halen kendi işletim sistemimizi üretmiş değiliz. Bu alanda geliştirilmeye açık, özgür yazılım adı altında, diğer ülkeler tarafından geliştirilen açık kodlu yazılıma duyduğumuz ilgi ve merak oldukça düşük. Pardus ile  başlayan kendi işletim sistemizi yapma maceramız bir çok özel sebeplerden dolayı olumsuz sonuçlandı. Yine de özgür yazılımdan umudumuzu kesmeden devam ediyoruz ve artık çocuklara ve gençlere diğer ülkeler tarafından geliştirilen linux tabanlı özgür işletim sistemlerini önermeye devam ediyoruz.

 

 

Çocuklar için özgür yazılıma başlamak için iyi bir seçenek olan Edubuntu çocuklar için hazırlanmış bir işletim sistemidir. (Ubuntu tabanlı ayrı bir Linux dağıtımı) Edubuntu’nun içerisinde çocuklara yönelik eğitici paketler yer almaktadır. Bu paketleri Ubuntu üzerine kurabileceğiniz gibi Edubuntu’yu ayrıca indirip sisteminize kurabilirsiniz.

Edubuntu 14.04 LTS güvenilir bir ubuntu- sürümünden türetilmiş bir araya  getirilerek eğitimcilerin, velilerin ve teknoloji meraklıları ile geliştiricilerin bir topluluk tarafından geliştirilen eğitim amaçlı kullanım için birçok varsayılan açık kaynak yazılım içinde bulundurur.

 

Ayrıntılar ve indirmek için Edubuntu’nun resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
http://www.edubuntu.org/BÖTE- Eğitim Teknoloğu - Sosyal Medya Uzmanı - WordPress Uzmanı - Blog Yazarı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir